BRITISH INTER-COUNTY CHAMPIONSHIPS

2018/2019

Division Two Promotion Table
No County P MA WA MB WB BP TP +/-
1 Humberside 4 30 14 30 12 12 98 64
2 Staffordshire 4 25 11 28 13 7 84 21
3 Kent 4 25 6 31 12 6 80 17
4 Surrey 4 25 16 19 15 5 80 19
5 Gwynedd 4 23 14 22 10 6 75 -2
6 Worcestershire 4 19 14 19 17 6 75 -25
7 Berkshire 4 27 9 22 14 3 75 -1
8 County Durham 4 20 14 25 9 6 74 -47
9 Suffolk 4 27 9 22 9 4 71 -13
10 Cumbria 4 19 13 22 9 3 66 -33
Results of matches played on 1 December 2018
H/A County MA WA MB WB BP TP +/-
H Cumbria 7 2 7 4 3 23 21
A County Durham 5 4 5 2 0 16 -21
                 
H Gwynedd 4 4 9 3 3 23 20
A Berkshire 8 2 3 3 0 16 -20
                 
H Humberside 8 4 10 0 3 25 24
A Worcestershire 4 2 2 6 0 14 -24
                 
H Kent 7 2 9 3 3 24 13
A Surrey 5 4 3 3 0 15 -13
                 
H Staffordshire 8 3 9 2 3 25 13
A Suffolk 4 3 3 4 0 14 -13
Highest averages Division Two 01/12/2018
A Berkshire 01/12/2018-02/12/2018 B
Jason Heaver 29.58   John Hall 23.67
Sophie Self 17.69   Lisa Webb 15.64
A County Durham 01/12/2018-02/12/2018 B
Robert Howe 26.51   Dean Scott 26.73
Cheryl Adamson 20.31   Clare Stewart 16.89
A Cumbria 01/12/2018-02/12/2018 B
Colin Hargrave 26.72   Tex Houghton 25.05
Jules Fisher 18.02   Gillian Rumney 15.26
A Gwynedd 01/12/2018-02/12/2018 B
Dan Wilson 24.80   Dan Wilson 27.33
Lisa Hughes 21.17   Nicola MacLean 18.89
A Humberside 01/12/2018-02/12/2018 B
Lee Budgen 29.91   Lee Smith 26.84
Christine Readhead 19.11      
A Kent 01/12/2018-02/12/2018 B
Kevin Smith 32.86   Steve Day 27.58
Lauren Bloomfield 23.42   Kelly Westlake 17.84
A Staffordshire 01/12/2018-02/12/2018 B
Martin Wheawall 29.91   Andy Beardmore 27.01
Sarah Cope 20.64   Michelle Colclough 14.63
A Suffolk 01/12/2018-02/12/2018 B
Andrew Gilding 30.12   Ben Poulton 29.16
Rossy Scriven 20.71   Sarah Self 19.27
A Surrey 01/12/2018-02/12/2018 B
Andrew Foster 28.07   Daryl Reino 23.94
Tricia Wright 21.17   Teri De Ruyter 17.28
A Worcestershire 01/12/2018-02/12/2018 B
Richard Hosey 31.31   Neil Parsonage 24.15
Zoe Jones 21.17   Steph Konya 19.32
Division Two Mens A Current Positions
No County P W D L FR AG BP TP +/-
1 Humberside 4 4 0 0 30 18 0 30 22
2 Berkshire 4 3 0 1 27 21 0 27 17
3 Suffolk 4 2 1 1 27 21 0 27 16
4 Surrey 4 2 1 1 25 23 0 25 -2
5 Staffordshire 4 2 0 2 25 23 0 25 12
6 Kent 4 2 0 2 25 23 0 25 10
7 Gwynedd 4 2 0 2 23 25 0 23 4
8 County Durham 4 0 0 4 20 28 0 20 -30
9 Cumbria 4 1 0 3 19 29 0 19 -17
10 Worcestershire 4 1 0 3 19 29 0 19 -32
Division Two Womens A Current Positions
No County P W D L FR AG BP TP +/-
1 Surrey 4 4 0 0 16 8 0 16 21
2 County Durham 4 3 0 1 14 10 0 14 8
3 Gwynedd 4 2 2 0 14 10 0 14 13
4 Humberside 4 2 2 0 14 10 0 14 5
5 Worcestershire 4 2 1 1 14 10 0 14 8
6 Cumbria 4 2 0 2 13 11 0 13 3
7 Staffordshire 4 0 3 1 11 13 0 11 -7
8 Suffolk 4 0 1 3 9 15 0 9 -10
9 Berkshire 4 0 1 3 9 15 0 9 -15
10 Kent 4 0 0 4 6 18 0 6 -26
Division Two Mens B Current Positions
No County P W D L FR AG BP TP +/-
1 Kent 4 4 0 0 31 17 0 31 32
2 Humberside 4 3 0 1 30 18 0 30 31
3 Staffordshire 4 3 0 1 28 20 0 28 11
4 County Durham 4 2 0 2 25 23 0 25 -3
5 Suffolk 4 2 0 2 22 26 0 22 -3
6 Cumbria 4 2 0 2 22 26 0 22 -5
7 Gwynedd 4 1 0 3 22 26 0 22 -8
8 Berkshire 4 1 0 3 22 26 0 22 -15
9 Surrey 4 1 0 3 19 29 0 19 -16
10 Worcestershire 4 1 0 3 19 29 0 19 -24
Division Two Womens B Current Positions
No County P W D L FR AG BP TP +/-
1 Worcestershire 4 3 0 1 17 7 0 17 23
2 Surrey 4 2 2 0 15 9 0 15 16
3 Berkshire 4 2 2 0 14 10 0 14 12
4 Staffordshire 4 2 1 1 13 11 0 13 5
5 Humberside 4 2 1 1 12 12 0 12 6
6 Kent 4 1 2 1 12 12 0 12 1
7 Gwynedd 4 0 2 2 10 14 0 10 -11
8 Cumbria 4 1 0 3 9 15 0 9 -14
9 Suffolk 4 1 0 3 9 15 0 9 -16
10 County Durham 4 1 0 3 9 15 0 9 -22
Division Two Men's A Dart Average (Top 200)
No Player County D M P W F Ave Dave
1 Lee Budgen Humberside 2 A 3 3 4 29.68 32.68
2 Andrew Gilding Suffolk 2 A 2 2 4 30.61 32.61
3 Paul Hogan Berkshire 2 A 4 4 4 28.52 32.52
4 Dafydd Williams Gwynedd 2 A 1 1 4 30.95 31.95
5 Robert Douthwaite County Durham 2 A 4 4 4 27.91 31.91
6 Reece Robinson Humberside 2 A 4 3 4 28.83 31.83
7 Ryan Meikle Suffolk 2 A 3 3 4 28.56 31.56
8 Craig Owens Humberside 2 A 4 3 4 28.04 31.04
9 Ryan Hope Kent 2 A 4 4 4 26.94 30.94
10 Jason Heaver Berkshire 2 A 4 3 4 27.91 30.91
11 Kevin Smith Kent 2 A 4 3 4 27.70 30.70
12 Karl Corcoran Humberside 2 A 4 4 4 26.63 30.63
13 Terry Stubbs Berkshire 2 A 4 3 4 27.45 30.45
14 David Arwyn Morris Gwynedd 2 A 4 2 4 28.36 30.36
15 Andy Goodfellow Cumbria 2 A 4 4 4 26.28 30.28
16 Shaun Rutter Humberside 2 A 4 3 4 27.09 30.09
17 Andrew Foster Surrey 2 A 4 3 4 27.02 30.02
18 Ben Davis Staffordshire 2 A 3 3 4 26.93 29.93
19 Dave Parletti Surrey 2 A 4 3 4 26.73 29.73
20 Phil Whitlock Worcestershire 2 A 2 2 4 27.53 29.53
21 Darren Bingham Gwynedd 2 A 4 3 4 26.52 29.52
22 Peter Allen Kent 2 A 4 3 4 26.50 29.50
23 Stephen Lovett Surrey 2 A 4 4 4 25.49 29.49
24 David Ladley Humberside 2 A 4 4 4 25.42 29.42
25 Steven Smith Staffordshire 2 A 2 1 4 28.29 29.29
26 Joe Lacey Berkshire 2 A 4 3 4 26.19 29.19
27 Dylan Williams Gwynedd 2 A 4 2 4 27.06 29.06
28 Eirig Rowlands Gwynedd 2 A 3 2 4 26.98 28.98
29 Ian Cunliffe Kent 2 A 2 1 4 27.96 28.96
30 Colin Hargrave Cumbria 2 A 4 3 4 25.78 28.78
31 Paul Reid Kent 2 A 4 2 4 26.78 28.78
32 Darryl Pilgrim Surrey 2 A 4 2 4 26.74 28.74
33 James Hughes Staffordshire 2 A 4 3 4 25.67 28.67
34 Callum Matthews Staffordshire 2 A 3 3 4 25.65 28.65
35 Darren Armstrong Cumbria 2 A 4 3 4 25.65 28.65
36 Heber Thomas Gwynedd 2 A 4 3 4 25.65 28.65
37 Phil Milburn Surrey 2 A 4 3 4 25.54 28.54
38 Jason Elvin Suffolk 2 A 4 3 4 25.50 28.50
39 David Gill County Durham 2 A 2 2 4 26.45 28.45
40 Stephen Knight County Durham 2 A 4 2 4 26.29 28.29
41 Nick Bloom Suffolk 2 A 2 2 4 26.22 28.22
42 John Burgess Staffordshire 2 A 4 2 4 26.20 28.20
43 Chris Jennings Worcestershire 2 A 4 3 4 25.15 28.15
44 Michael York Humberside 2 A 4 2 4 26.04 28.04
45 Trevor Carlill Humberside 2 A 4 3 4 25.01 28.01
46 Paul Croucher Berkshire 2 A 4 3 4 24.98 27.98
47 Aaron Turner Surrey 2 A 4 2 4 25.91 27.91
48 Stephen Annan County Durham 2 A 4 2 4 25.89 27.89
49 Wayne Hammond Suffolk 2 A 4 2 4 25.83 27.83
50 Dave Webb Surrey 2 A 4 3 4 24.82 27.82
51 Mike Atkinson Humberside 2 A 4 1 4 26.80 27.80
52 Karl Hinks Staffordshire 2 A 2 2 4 25.76 27.76
53 Danny Key Staffordshire 2 A 3 2 4 25.73 27.73
54 Martin Wheawall Staffordshire 2 A 4 2 4 25.55 27.55
55 Jamie Landon Staffordshire 2 A 2 2 4 25.53 27.53
56 Kevin Naunton County Durham 2 A 3 2 4 25.43 27.43
57 Clive Barden Kent 2 A 2 2 4 25.33 27.33
58 Jason Stalker Suffolk 2 A 4 2 4 25.32 27.32
59 Ian Mackenzie Worcestershire 2 A 4 2 4 25.30 27.30
60 Paul Wright Staffordshire 2 A 4 2 4 25.29 27.29
61 Scott Artiss Kent 2 A 3 1 4 26.27 27.27
62 John Downs Gwynedd 2 A 3 3 4 24.19 27.19
63 Ian Randles Suffolk 2 A 4 2 4 25.16 27.16
64 Cameron Anderson County Durham 2 A 2 0 4 27.13 27.13
65 Curtis Hammond Suffolk 2 A 4 1 4 26.12 27.12
66 Robert Warman Suffolk 2 A 4 3 4 24.12 27.12
67 Scott Lovett Berkshire 2 A 1 1 4 26.10 27.10
68 David Salter Kent 2 A 3 2 4 25.03 27.03
69 Kevin Morley Berkshire 2 A 4 2 4 24.91 26.91
70 Jim Penman Kent 2 A 2 1 4 25.85 26.85
71 Richard Hosey Worcestershire 2 A 4 2 4 24.83 26.83
72 Nigel Payne Kent 2 A 4 1 4 25.78 26.78
73 Simon Purvey Berkshire 2 A 4 2 4 24.74 26.74
74 Steve Rose Berkshire 2 A 1 1 4 25.73 26.73
75 James Dorenbos Gwynedd 2 A 4 1 4 25.72 26.72
76 Paul Snowsill Berkshire 2 A 4 1 4 25.70 26.70
77 Paul Self Berkshire 2 A 4 2 4 24.70 26.70
78 Wayne Venes Kent 2 A 2 1 4 25.61 26.61
79 Adam Gilders Suffolk 2 A 2 1 4 25.60 26.61
80 David Ballard-Flatt Suffolk 2 A 4 2 4 24.60 26.60
81 Craig Anderson County Durham 2 A 2 2 4 24.51 26.51
82 Carl Hughes Gwynedd 2 A 4 1 4 25.48 26.48
83 Jordan Dadd Kent 2 A 1 1 4 25.37 26.37
84 Stewart Sim Staffordshire 2 A 3 1 4 25.24 26.24
85 Tony Hammond Surrey 2 A 1 0 4 26.23 26.23
86 David Heath Kent 2 A 2 0 4 26.23 26.23
87 Ronnie Kirk Cumbria 2 A 4 1 4 25.20 26.20
88 Nigel Fisher Kent 2 A 3 0 4 26.20 26.20
89 Garry Simpson Cumbria 2 A 4 3 4 23.19 26.19
90 Steven Lee Williams Gwynedd 2 A 1 0 4 26.18 26.18
91 Paul Bailey Worcestershire 2 A 4 2 4 24.09 26.09
92 Gavin Lewis Humberside 2 A 2 1 4 25.04 26.04
93 Barry Tym Gwynedd 2 A 4 1 4 25.00 26.00
94 David Price County Durham 2 A 2 1 4 25.00 26.00
95 Leon Bailey Humberside 2 A 3 1 4 25.00 26.00
96 Tony Lincoln Suffolk 2 A 4 1 4 24.94 25.94
97 Scott Jackson Humberside 2 A 3 1 4 24.94 25.94
98 Trevor Carter Staffordshire 2 A 4 1 4 24.92 25.92
99 Robert Carr Berkshire 2 A 3 2 4 23.89 25.89
100 Robert Howe County Durham 2 A 4 2 4 23.87 25.87
101 Jim Swallwell Worcestershire 2 A 4 1 4 24.85 25.85
102 Mike Sowerby Cumbria 2 A 4 1 4 24.82 25.82
103 Dan Wilson Gwynedd 2 A 1 1 4 24.80 25.80
104 Simon Power Worcestershire 2 A 3 1 4 24.80 25.80
105 Gary Whitby Worcestershire 2 A 4 1 4 24.78 25.78
106 Alan Armstrong Cumbria 2 A 4 2 4 23.74 25.74
107 Douglas Harwood Surrey 2 A 4 2 4 23.66 25.66
108 Gary Creamer Surrey 2 A 4 2 4 23.56 25.56
109 Gary Butcher Suffolk 2 A 3 2 4 23.51 25.51
110 Joshua Lowthorpe Humberside 2 A 4 1 4 24.45 25.45
111 Gareth Parry Gwynedd 2 A 4 1 4 24.37 25.37
112 Terence Webster Worcestershire 2 A 4 1 4 24.36 25.36
113 Anthony Butler Worcestershire 2 A 4 1 4 24.33 25.33
114 John Teal County Durham 2 A 4 1 4 24.25 25.25
115 Gavin Payne Suffolk 2 A 2 1 4 24.13 25.13
116 Andy Pullen Worcestershire 2 A 4 1 4 23.97 24.97
117 Eddie Mordica County Durham 2 A 1 1 4 23.94 24.94
118 Andy Bridgeman Surrey 2 A 4 1 4 23.93 24.93
119 John Dalton County Durham 2 A 2 0 4 24.84 24.84
120 Freddie Box Kent 2 A 2 1 4 23.83 24.83
121 Benjamin Hilditch Staffordshire 2 A 3 1 4 23.80 24.80
122 Deian Roberts Gwynedd 2 A 1 0 4 24.77 24.77
123 Andrew Foster Cumbria 2 A 2 0 4 24.62 24.62
124 Paul Dawkins Kent 2 A 1 1 4 23.60 24.60
125 Trevor Watters Cumbria 2 A 1 0 4 24.52 24.52
126 Chris Day Gwynedd 2 A 1 0 4 24.46 24.46
127 Neil Linford Cumbria 2 A 2 1 4 23.31 24.31
128 Shaun Matthews County Durham 2 A 2 0 4 24.27 24.27
129 Bryan Hughes Gwynedd 2 A 2 1 4 23.22 24.22
130 Neil Hembrow Worcestershire 2 A 1 0 4 24.20 24.20
131 Andy Beardmore Staffordshire 2 A 3 0 4 24.15 24.15
132 Paul Knighton County Durham 2 A 2 0 4 24.11 24.11
133 Lee Blakey Humberside 2 A 1 0 4 24.10 24.10
134 Terence Hancox Worcestershire 2 A 4 2 4 22.04 24.04
135 Steven Jackson Cumbria 2 A 4 0 4 23.94 23.94
136 Dean Scott County Durham 2 A 3 0 4 23.91 23.91
137 George Whitehead Gwynedd 2 A 1 0 4 23.91 23.91
138 Jason Kelly Surrey 2 A 3 0 4 23.72 23.72
139 Lee Furneaux Worcestershire 2 A 1 0 4 23.67 23.67
140 David Carr Cumbria 2 A 4 0 4 23.61 23.61
141 Martin Famer County Durham 2 A 2 1 4 22.56 23.56
142 Andy McNeil-Aitken Berkshire 2 A 3 0 4 23.54 23.54
143 Nick Walton Staffordshire 2 A 3 0 4 23.41 23.41
144 Gary Trodd Surrey 2 A 4 0 4 23.30 23.30
145 Steve Collins Kent 2 A 1 0 4 22.85 22.85
146 Derek Forster Cumbria 2 A 4 1 4 21.66 22.66
147 Donald Robertson Gwynedd 2 A 2 1 4 21.63 22.63
148 James Turner Berkshire 2 A 3 0 4 22.62 22.62
149 Nick Day Kent 2 A 2 1 4 21.50 22.50
150 Tim Embling County Durham 2 A 2 0 4 22.41 22.41
151 Lee Hussey Berkshire 2 A 1 0 4 22.10 22.10
152 Andrew Allaker County Durham 2 A 2 0 4 21.95 21.95
153 Sam Samson Kent 2 A 2 0 4 21.85 21.85
154 Liam Last Suffolk 2 A 1 0 4 21.49 21.49
155 Alan Carrick Cumbria 2 A 3 0 4 21.44 21.44
156 Stuart Livesley Staffordshire 2 A 1 0 4 20.25 20.25
157 Tom White Worcestershire 2 A 1 0 4 19.74 19.74
158 Ben Poulton Suffolk 2 A 1 0 4 19.66 19.66
159 Ian Adamson County Durham 2 A 1 0 4 19.61 19.61
Division Two Ladies A Dart Average (Top 100)
No Player County D M P W F Ave Dave
1 Laura Turner Surrey 2 A 4 4 4 22.60 26.60
2 Zoe Jones Worcestershire 2 A 4 4 4 20.88 24.88
3 Lauren Bloomfield Kent 2 A 1 1 4 23.42 24.42
4 Tricia Wright Surrey 2 A 4 4 4 19.91 23.91
5 Linda Ithurralde County Durham 2 A 4 4 4 19.58 23.58
6 Sarah Cope Staffordshire 2 A 4 3 4 20.51 23.51
7 Wendy Reinstadtler Surrey 2 A 4 2 4 20.67 22.67
8 Christine Readhead Humberside 2 A 4 4 4 18.51 22.51
9 Jennifer Summerson County Durham 2 A 4 4 4 18.31 22.31
10 Ally Judge Berkshire 2 A 4 4 4 18.29 22.29
11 Jo Locke Suffolk 2 A 4 2 4 20.04 22.04
12 Lisa Hughes Gwynedd 2 A 2 2 4 19.87 21.87
13 Sharon Godbeer Surrey 2 A 4 3 4 18.73 21.73
14 Kelly Gibbs Worcestershire 2 A 4 4 4 17.72 21.72
15 Sarah Ceska Suffolk 2 A 4 3 4 18.41 21.41
16 Michelle Williams Gwynedd 2 A 4 4 4 17.27 21.27
17 Karen Helmore Humberside 2 A 4 4 4 17.27 21.27
18 Cheryl Adamson County Durham 2 A 2 1 4 19.72 20.72
19 Rowena Sidley Staffordshire 2 A 1 0 4 20.57 20.57
20 Mandy Morgan Worcestershire 2 A 4 3 4 17.27 20.27
21 Margaret Stewart County Durham 2 A 4 3 4 17.26 20.26
22 Gaynor Williams Gwynedd 2 A 4 2 4 18.21 20.21
23 Jules Fisher Cumbria 2 A 4 3 4 17.18 20.18
24 Sophie Self Berkshire 2 A 2 2 4 18.10 20.10
25 Mary Paine Cumbria 2 A 4 2 4 17.79 19.79
26 Rossy Scriven Suffolk 2 A 2 1 4 18.49 19.49
27 Carol Bowers Berkshire 2 A 4 2 4 17.31 19.31
28 Susan Sherratt Staffordshire 2 A 4 3 4 16.26 19.26
29 Ann Scholey Cumbria 2 A 4 2 4 17.09 19.09
30 Jackie MacKenzie Worcestershire 2 A 4 1 4 18.07 19.07
31 Stacey Dawkins Kent 2 A 2 1 4 18.06 19.06
32 Shereen Downs Gwynedd 2 A 3 2 4 16.98 18.98
33 Sam Prommetta Staffordshire 2 A 2 2 4 16.80 18.80
34 Nicky Doidge Suffolk 2 A 4 1 4 17.72 18.72
35 Angela Mcdonald County Durham 2 A 4 1 4 17.70 18.70
36 Wendy Dearing Humberside 2 A 4 3 4 15.47 18.47
37 Michelle McGimpsey Cumbria 2 A 4 1 4 17.42 18.42
38 Jennifer Jones Worcestershire 2 A 4 1 4 17.32 18.32
39 Lesley Pattinson Cumbria 2 A 4 2 4 15.87 17.87
40 Hilary Kirkbride Cumbria 2 A 4 3 4 14.56 17.56
41 Kim Fuller Humberside 2 A 4 2 4 15.51 17.51
42 Hayley Watts Berkshire 2 A 4 1 4 16.50 17.50
43 Carol Owen Gwynedd 2 A 1 1 4 16.41 17.41
44 Jac Leggatt Gwynedd 2 A 2 1 4 16.15 17.15
45 Melissa Stacey Kent 2 A 4 2 4 15.14 17.14
46 Kirsty Chubb Surrey 2 A 1 1 4 16.02 17.02
47 Emma Little Kent 2 A 3 1 4 16.01 17.01
48 Helen Ward Kent 2 A 4 1 4 15.97 16.97
49 Debbie Shadwell Berkshire 2 A 4 0 4 16.95 16.95
50 Sarah Emsley Surrey 2 A 4 1 4 15.93 16.93
51 Jenny Shail Worcestershire 2 A 4 1 4 15.77 16.77
52 Michelle Downs County Durham 2 A 3 1 4 15.70 16.70
53 Sue Balaban Humberside 2 A 4 1 4 15.66 16.66
54 Di Holland-Martin Staffordshire 2 A 3 1 4 15.49 16.49
55 Emily Mitchell Gwynedd 2 A 3 2 4 14.47 16.47
56 Julie James Berkshire 2 A 1 0 4 16.16 16.16
57 Jacky Blanks Gwynedd 2 A 3 0 4 16.08 16.08
58 Julie Robinson Staffordshire 2 A 3 1 4 15.08 16.08
59 Sandrine Valverde Kent 2 A 2 0 4 15.91 15.91
60 Rebecca Edmeades Suffolk 2 A 3 2 4 13.78 15.78
61 Melanie Robinson Humberside 2 A 4 0 4 15.72 15.72
62 Michelle Colclough Staffordshire 2 A 2 0 4 15.65 15.65
63 Stacey Gooding Suffolk 2 A 1 0 4 15.63 15.63
64 Carly Chenery Suffolk 2 A 3 0 4 15.61 15.61
65 June Stacey Kent 2 A 3 0 4 15.52 15.52
66 Jennie Gilbert Surrey 2 A 3 1 4 14.46 15.46
67 Sarah Self Suffolk 2 A 3 0 4 15.18 15.18
68 Jan Corn Kent 2 A 1 0 4 15.08 15.08
69 Julie Fountain Kent 2 A 2 0 4 14.87 14.87
70 Carole Holroyd Berkshire 2 A 2 0 4 14.22 14.22
71 Emma Martin Kent 2 A 1 0 4 14.04 14.04
72 Clare Stewart County Durham 2 A 3 0 4 14.01 14.01
73 Debbie Connors Berkshire 2 A 3 0 4 13.93 13.93
74 Bethan Roberts Gwynedd 2 A 1 0 4 13.85 13.85
75 Kelly Westlake Kent 2 A 1 0 4 13.79 13.79
76 Debbie Hollins Staffordshire 2 A 3 1 4 12.73 13.73
77 Terry Selman Staffordshire 2 A 2 0 4 13.30 13.30
78 Angie Webb Gwynedd 2 A 1 0 4 9.95 9.95
Division Two Men's B Dart Average (Top 200)
No Player County D M P W F Ave Dave
1 Andrew Gilding Suffolk 2 B 1 1 4 31.05 32.05
2 Ben Poulton Suffolk 2 B 2 2 4 28.11 30.11
3 Tex Houghton Cumbria 2 B 4 4 4 26.07 30.07
4 Eirig Rowlands Gwynedd 2 B 2 2 4 27.37 29.37
5 Gavin Lewis Humberside 2 B 2 2 4 27.08 29.08
6 Scott Lovett Berkshire 2 B 2 2 4 26.34 28.34
7 Dylan Williams Gwynedd 2 B 1 1 4 27.33 28.33
8 Jamie Landon Staffordshire 2 B 1 1 4 27.33 28.33
9 Lee Blakey Humberside 2 B 3 3 4 25.20 28.20
10 Andy Beardmore Staffordshire 2 B 1 1 4 27.01 28.01
11 Stuart Limbert Humberside 2 B 4 2 4 25.87 27.87
12 Robbie Lickiss Humberside 2 B 4 3 4 24.85 27.85
13 Stuart Livesley Staffordshire 2 B 3 2 4 25.74 27.74
14 Tim Embling County Durham 2 B 2 2 4 25.45 27.45
15 Jim Swallwell Worcestershire 2 B 1 1 4 26.37 27.37
16 Ben Davis Staffordshire 2 B 1 1 4 26.33 27.33
17 Dean Scott County Durham 2 B 2 2 4 25.10 27.10
18 Martin Goodin Kent 2 B 4 3 4 24.00 27.00
19 Robert Carr Berkshire 2 B 1 1 4 25.91 26.91
20 Gavin Payne Suffolk 2 B 1 1 4 25.91 26.91
21 Chris Day Gwynedd 2 B 4 3 4 23.89 26.89
22 Karl Hinks Staffordshire 2 B 2 2 4 24.84 26.84
23 Adam Gilders Suffolk 2 B 1 1 4 25.84 26.84
24 Sion Wright Gwynedd 2 B 4 4 4 22.77 26.77
25 Daryn Gray Humberside 2 B 4 3 4 23.73 26.73
26 Paul Wratten Kent 2 B 4 4 4 22.72 26.72
27 Carl Wilson Kent 2 B 4 3 4 23.70 26.70
28 Andrew Foster Cumbria 2 B 2 2 4 24.70 26.70
29 Kev Johnson Staffordshire 2 B 4 3 4 23.65 26.65
30 Eddie Mordica County Durham 2 B 3 3 4 23.62 26.62
31 Lee Parish Humberside 2 B 3 2 4 24.50 26.50
32 Robert Bowers Berkshire 2 B 4 3 4 23.46 26.46
33 Dan Wilson Gwynedd 2 B 2 2 4 24.44 26.44
34 Jamie Dunsdon Staffordshire 2 B 4 3 4 23.40 26.40
35 Andy McNeil-Aitken Berkshire 2 B 1 1 4 25.38 26.38
36 Benjamin Hilditch Staffordshire 2 B 2 1 4 25.32 26.32
37 Neil Parsonage Worcestershire 2 B 4 3 4 23.31 26.31
38 Steve Day Kent 2 B 3 2 4 24.18 26.18
39 Nick Evans Worcestershire 2 B 4 1 4 25.13 26.13
40 Lee Smith Humberside 2 B 4 3 4 23.11 26.11
41 Karl Merchant Staffordshire 2 B 3 2 4 24.11 26.11
42 Kevin Leathers Suffolk 2 B 3 2 4 24.01 26.01
43 Trevor Watters Cumbria 2 B 3 2 4 23.90 25.90
44 Steven Smith Staffordshire 2 B 2 2 4 23.87 25.87
45 Dave Richards Staffordshire 2 B 4 3 4 22.84 25.84
46 Arwyn Jones Gwynedd 2 B 3 3 4 22.83 25.83
47 Tony Hammond Surrey 2 B 3 2 4 23.82 25.82
48 Jason Askew Surrey 2 B 1 0 4 25.80 25.80
49 Phil Whitlock Worcestershire 2 B 3 2 4 23.68 25.68
50 Matt Carter Surrey 2 B 4 2 4 23.64 25.64
51 Craige Nixon County Durham 2 B 2 2 4 23.61 25.61
52 Nick Walton Staffordshire 2 B 1 0 4 25.57 25.57
53 John Attwater Suffolk 2 B 4 3 4 22.57 25.57
54 Joshua Church Suffolk 2 B 4 2 4 23.51 25.51
55 Paul Tudor Surrey 2 B 4 2 4 23.50 25.50
56 Ian Adamson County Durham 2 B 3 2 4 23.49 25.49
57 Gary Miller County Durham 2 B 4 3 4 22.40 25.40
58 Dave Moors Staffordshire 2 B 3 2 4 23.39 25.39
59 Steven Lee Williams Gwynedd 2 B 4 2 4 23.38 25.38
60 Mark J Jones Worcestershire 2 B 4 2 4 23.35 25.35
61 Richard Elms Kent 2 B 4 3 4 22.24 25.24
62 John Hall Berkshire 2 B 2 1 4 24.22 25.22
63 Tyler Radlett Surrey 2 B 4 2 4 23.21 25.21
64 Neville Wright Surrey 2 B 4 1 4 24.18 25.18
65 Dan Malthouse Kent 2 B 3 1 4 24.12 25.12
66 Brian Mandale Cumbria 2 B 4 2 4 23.11 25.11
67 Ian Marshall Cumbria 2 B 4 2 4 23.09 25.09
68 Donald Robertson Gwynedd 2 B 2 1 4 24.02 25.02
69 Connor Scutt Surrey 2 B 3 2 4 23.00 25.00
70 Andy Wheeler Humberside 2 B 4 2 4 22.98 24.98
71 John Dyke Kent 2 B 2 2 4 22.96 24.96
72 Ian Cunliffe Kent 2 B 2 1 4 23.90 24.90
73 Daryl Reino Surrey 2 B 4 2 4 22.89 24.89
74 Daren Wood Suffolk 2 B 4 2 4 22.88 24.88
75 Arron Fairweather Suffolk 2 B 2 1 4 23.82 24.82
76 Martin Famer County Durham 2 B 2 1 4 23.77 24.77
77 Richard Cummings Staffordshire 2 B 3 1 4 23.76 24.76
78 Keith Simpson Worcestershire 2 B 3 2 4 22.73 24.73
79 Sam Samson Kent 2 B 2 1 4 23.71 24.71
80 Mark Hird Cumbria 2 B 4 2 4 22.70 24.70
81 Kim Buckingham Suffolk 2 B 4 2 4 22.64 24.64
82 James Janney Humberside 2 B 2 2 4 22.63 24.63
83 Richard Allen Humberside 2 B 4 1 4 23.61 24.61
84 Nick Day Kent 2 B 2 2 4 22.55 24.55
85 David Heath Kent 2 B 1 1 4 23.43 24.43
86 John Chalkley Surrey 2 B 4 2 4 22.37 24.37
87 Neil Hembrow Worcestershire 2 B 1 1 4 23.34 24.34
88 Gerry Hall County Durham 2 B 4 2 4 22.34 24.34
89 Jake Jones Staffordshire 2 B 2 0 4 24.25 24.25
90 Glen Dewick Kent 2 B 4 2 4 22.21 24.21
91 Mark Humphries Berkshire 2 B 4 3 4 21.01 24.01
92 Scott Collingwood County Durham 2 B 2 1 4 23.01 24.01
93 John Murray Cumbria 2 B 3 2 4 21.95 23.95
94 Clive Barden Kent 2 B 2 2 4 21.94 23.94
95 Kirk De Ruyter Surrey 2 B 4 2 4 21.93 23.93
96 George Davison County Durham 2 B 3 1 4 22.91 23.91
97 Steve Tranmer Humberside 2 B 2 2 4 21.90 23.90
98 Andrew Hayes Gwynedd 2 B 3 2 4 21.88 23.88
99 Chris Gurney Worcestershire 2 B 2 1 4 22.87 23.87
100 Dave Honey Worcestershire 2 B 3 1 4 22.80 23.80
101 Neil Linford Cumbria 2 B 1 1 4 22.77 23.77
102 Craig Woodward Suffolk 2 B 2 1 4 22.76 23.76
103 Kevin James Worcestershire 2 B 2 1 4 22.71 23.71
104 Leslie Reid Cumbria 2 B 1 1 4 22.71 23.71
105 Ashley Passmore Berkshire 2 B 3 1 4 22.68 23.68
106 Paul Wallace Worcestershire 2 B 4 1 4 22.53 23.53
107 Mark Smith Worcestershire 2 B 4 1 4 22.51 23.51
108 Matthew Green Humberside 2 B 2 1 4 22.36 23.36
109 Barry Balaban Humberside 2 B 3 1 4 22.35 23.35
110 Robert Wild County Durham 2 B 3 1 4 22.34 23.34
111 Trevor Holtby Humberside 2 B 4 2 4 21.32 23.32
112 Deian Roberts Gwynedd 2 B 4 1 4 22.24 23.24
113 Andy Saunders Berkshire 2 B 4 2 4 21.14 23.14
114 Phil Reeve Suffolk 2 B 3 1 4 22.13 23.13
115 Byron Pendry Surrey 2 B 4 1 4 22.13 23.13
116 Alan Carrick Cumbria 2 B 1 1 4 22.10 23.10
117 Keith Montgomery Kent 2 B 3 2 4 21.09 23.09
118 Mark Walker Suffolk 2 B 4 1 4 22.08 23.08
119 John Wightman Cumbria 2 B 2 1 4 22.08 23.08
120 Iwan Williams Gwynedd 2 B 2 0 4 23.03 23.03
121 Kevin Harris Suffolk 2 B 3 1 4 21.99 22.99
122 Callum Wildridge Humberside 2 B 3 1 4 21.95 22.95
123 Stephen Rushton Staffordshire 2 B 3 1 4 21.95 22.95
124 Andrew Allaker County Durham 2 B 2 1 4 21.92 22.92
125 Roy Barton Berkshire 2 B 4 1 4 21.90 22.90
126 Wayne Thomas Worcestershire 2 B 3 1 4 21.86 22.86
127 Bryan Hughes Gwynedd 2 B 1 0 4 22.83 22.83
128 Martyn Walters Staffordshire 2 B 4 2 4 20.79 22.79
129 Vince Walsh Kent 2 B 4 1 4 21.74 22.74
130 Steve Stacey Kent 2 B 2 1 4 21.72 22.72
131 Keith Farthing Suffolk 2 B 2 0 4 22.72 22.72
132 George Munt Surrey 2 B 2 1 4 21.68 22.68
133 Richard Stride Berkshire 2 B 4 1 4 21.65 22.65
134 James McClurg County Durham 2 B 3 1 4 21.59 22.59
135 William Errington Cumbria 2 B 4 2 4 20.58 22.58
136 John Dalton County Durham 2 B 2 1 4 21.58 22.58
137 Clive Drinkwater Berkshire 2 B 3 1 4 21.51 22.51
138 James Turner Berkshire 2 B 1 0 4 22.49 22.49
139 Darren Bryant Surrey 2 B 3 0 4 22.47 22.47
140 Paul Upson Berkshire 2 B 4 1 4 21.42 22.42
141 Lee Furneaux Worcestershire 2 B 3 1 4 21.41 22.41
142 Justin Webb Berkshire 2 B 4 2 4 20.35 22.35
143 Wayne Smith Cumbria 2 B 3 0 4 22.25 22.25
144 Steve Shadwell Berkshire 2 B 1 0 4 22.23 22.23
145 Liam Jones Gwynedd 2 B 1 0 4 22.23 22.23
146 Gareth Parry Gwynedd 2 B 1 0 4 22.13 22.13
147 Bob Hodgson Cumbria 2 B 1 0 4 22.08 22.08
148 Dan Lee County Durham 2 B 4 2 4 19.97 21.97
149 Adrian Jones Gwynedd 2 B 3 1 4 20.87 21.87
150 Andy Sturton Berkshire 2 B 2 0 4 21.87 21.87
151 Lee Ratcliffe Staffordshire 2 B 3 1 4 20.73 21.73
152 Stuart Hunt Suffolk 2 B 4 1 4 20.66 21.66
153 Philip Hughes Cumbria 2 B 1 0 4 21.51 21.51
154 Jamie Thompson County Durham 2 B 2 0 4 21.48 21.48
155 Ian Hambleton County Durham 2 B 1 0 4 21.48 21.48
156 Lee Wright County Durham 2 B 2 0 4 21.41 21.41
157 Kevin Mason Worcestershire 2 B 1 0 4 21.37 21.37
158 Simon McGuinness Berkshire 2 B 4 2 4 19.28 21.28
159 Simon Beagle Surrey 2 B 3 0 4 21.22 21.22
160 Ricky Lewis Gwynedd 2 B 4 0 4 21.21 21.21
161 David Hughes Gwynedd 2 B 2 0 4 21.02 21.02
162 Sion Watsham Gwynedd 2 B 2 0 4 20.91 20.91
163 Liam Last Suffolk 2 B 2 0 4 20.87 20.87
164 Lee Bates Staffordshire 2 B 2 0 4 20.70 20.70
165 Craig Lewthwaite Cumbria 2 B 1 0 4 20.64 20.64
166 Ian Oliver Worcestershire 2 B 3 0 4 20.41 20.41
167 Alex Chubb Surrey 2 B 1 0 4 20.14 20.14
168 John Cooper Cumbria 2 B 2 0 4 19.90 19.90
169 Brian Fawcett Cumbria 2 B 2 0 4 19.77 19.77
170 Andy Murdock Worcestershire 2 B 1 0 4 19.68 19.68
171 Alan Holdom Worcestershire 2 B 1 0 4 19.55 19.55
172 Adam Jenkinson Cumbria 2 B 2 0 4 19.49 19.49
173 David Turnbull Cumbria 2 B 2 0 4 19.28 19.28
174 Mark Low County Durham 2 B 2 0 4 19.14 19.14
175 Jack Fuller Kent 2 B 2 0 4 18.75 18.75
176 George Whitehead Gwynedd 2 B 1 0 4 18.43 18.43
177 Stuart Greenhalgh Suffolk 2 B 2 0 4 18.01 18.01
178 Nick Jones Gwynedd 2 B 2 0 4 17.97 17.97
179 Ian Mounsey Cumbria 2 B 1 0 4 17.94 17.94
180 Tom White Worcestershire 2 B 1 0 4 16.15 16.15
Division Two Ladies B Dart Average (Top 100)
No Player County D M P W F Ave Dave
1 Kirsty Chubb Surrey 2 B 4 2 4 19.79 21.79
2 Beckie Huntley Humberside 2 B 3 2 4 19.50 21.50
3 Lisa Hughes Gwynedd 2 B 2 2 4 19.36 21.36
4 Lisa Webb Berkshire 2 B 4 4 4 16.62 20.62
5 Jules Fisher Cumbria 2 B 1 1 4 19.50 20.50
6 Sarah Self Suffolk 2 B 1 1 4 19.27 20.27
7 Melanie Robinson Humberside 2 B 1 1 4 19.03 20.03
8 Lynne Arnold Worcestershire 2 B 4 4 4 15.75 19.75
9 Debbie Connors Berkshire 2 B 1 0 4 19.66 19.66
10 Rowena Sidley Staffordshire 2 B 2 2 4 17.30 19.30
11 Laura Hewitt Surrey 2 B 4 4 4 15.28 19.28
12 Teri De Ruyter Surrey 2 B 4 3 4 16.15 19.15
13 Emma Little Kent 2 B 2 2 4 17.08 19.08
14 Sophie Self Berkshire 2 B 1 1 4 18.00 19.00
15 Sam Prommetta Staffordshire 2 B 2 2 4 16.85 18.85
16 Kim Jones Worcestershire 2 B 4 3 4 15.77 18.77
17 Julie James Berkshire 2 B 3 3 4 15.63 18.63
18 Jean Prewitt Suffolk 2 B 4 2 4 16.59 18.59
19 Sandrine Valverde Kent 2 B 3 2 4 16.29 18.29
20 Nadine Leathers Suffolk 2 B 1 1 4 16.70 17.70
21 Steph Konya Worcestershire 2 B 4 3 4 14.61 17.61
22 Emily Mitchell Gwynedd 2 B 2 2 4 15.58 17.58
23 Sue Shepley County Durham 2 B 4 2 4 15.51 17.51
24 Alice MacMillan Cumbria 2 B 4 2 4 15.49 17.49
25 Julie Robinson Staffordshire 2 B 1 1 4 16.48 17.48
26 Nicola MacLean Gwynedd 2 B 3 2 4 15.39 17.39
27 Anne Allsop Staffordshire 2 B 2 0 4 17.34 17.34
28 Kelly Westlake Kent 2 B 3 3 4 14.24 17.24
29 Melissa Daly Worcestershire 2 B 3 2 4 15.21 17.21
30 Hannah Tomkins Surrey 2 B 2 2 4 15.14 17.14
31 Rebecca Edmeades Suffolk 2 B 1 1 4 16.07 17.07
32 Rossy Scriven Suffolk 2 B 1 1 4 16.07 17.07
33 Lisa Dunford Kent 2 B 2 1 4 16.02 17.02
34 Suzanne Campfield Kent 2 B 4 1 4 16.00 17.00
35 Cheryl Adamson County Durham 2 B 2 2 4 14.88 16.88
36 Stephanie Ryan Staffordshire 2 B 3 1 4 15.86 16.86
37 Lynda Dunkley Worcestershire 2 B 2 1 4 15.70 16.70
38 Jessica Shakesby Humberside 2 B 4 1 4 15.63 16.63
39 Valerie Wilson Humberside 2 B 3 2 4 14.50 16.50
40 Lydia Foster Cumbria 2 B 3 2 4 14.49 16.49
41 Mandy Pawley Surrey 2 B 4 1 4 15.44 16.44
42 Kelly-Louise Eddy County Durham 2 B 1 0 4 16.42 16.42
43 Stacey Dawkins Kent 2 B 1 1 4 15.34 16.34
44 Ann Price Staffordshire 2 B 2 2 4 14.31 16.31
45 Chris Ruffell Berkshire 2 B 4 2 4 14.25 16.25
46 Maria Pickering Staffordshire 2 B 2 2 4 14.18 16.18
47 Ann Rodgers Worcestershire 2 B 3 2 4 14.11 16.11
48 Clare Stewart County Durham 2 B 2 2 4 14.02 16.02
49 Colette Duffield Staffordshire 2 B 4 2 4 14.00 16.00
50 Claire Edwards Gwynedd 2 B 1 1 4 14.95 15.95
51 Emma Martin Kent 2 B 3 1 4 14.95 15.95
52 Marie Barthrop Surrey 2 B 4 2 4 13.92 15.92
53 Rhian Gould Gwynedd 2 B 2 1 4 14.83 15.83
54 Michelle Fox-Coult Humberside 2 B 3 2 4 13.80 15.80
55 Amy Smith Berkshire 2 B 1 0 4 15.80 15.80
56 Roxanne Litherland Cumbria 2 B 1 1 4 14.74 15.74
57 Jackie Walford Berkshire 2 B 4 2 4 13.71 15.71
58 Leesa Woollard Suffolk 2 B 4 1 4 14.68 15.68
59 Gillian Rumney Cumbria 2 B 2 1 4 14.64 15.64
60 Dawn Williams Humberside 2 B 4 1 4 14.55 15.55
61 Bryanna Downs County Durham 2 B 1 0 4 15.52 15.52
62 Stacey Gooding Suffolk 2 B 3 1 4 14.49 15.49
63 Angela Hogan Berkshire 2 B 4 1 4 14.37 15.37
64 Leanne Howard Cumbria 2 B 3 0 4 15.28 15.28
65 Cheryl Brough County Durham 2 B 4 1 4 14.27 15.27
66 Jane Nicholson Humberside 2 B 2 1 4 14.25 15.25
67 Cheryl McLoughlin Humberside 2 B 4 2 4 13.21 15.21
68 Debbie Hollins Staffordshire 2 B 1 0 4 15.07 15.07
69 June Stacey Kent 2 B 1 0 4 15.06 15.06
70 Michelle Colclough Staffordshire 2 B 2 1 4 13.98 14.98
71 Terry Selman Staffordshire 2 B 2 0 4 14.97 14.97
72 Julie Fountain Kent 2 B 2 1 4 13.93 14.93
73 Teresa Dale Suffolk 2 B 3 1 4 13.85 14.85
74 Sas Bode Cumbria 2 B 2 0 4 14.75 14.75
75 Janet Farley Worcestershire 2 B 4 2 4 12.64 14.64
76 Carly Chenery Suffolk 2 B 1 0 4 14.51 14.51
77 Barbara Chenery Suffolk 2 B 3 0 4 14.20 14.20
78 Carole Holroyd Berkshire 2 B 2 1 4 13.11 14.11
79 Val Hargrave Cumbria 2 B 3 0 4 14.10 14.10
80 Jacky Blanks Gwynedd 2 B 1 1 4 12.96 13.96
81 Karol Dagga County Durham 2 B 4 2 4 11.82 13.82
82 Stacey Bell Cumbria 2 B 4 2 4 11.81 13.81
83 Bethan Roberts Gwynedd 2 B 4 1 4 12.49 13.49
84 Jayne Parkinson Gwynedd 2 B 1 0 4 13.45 13.45
85 Fiona Aldred Suffolk 2 B 1 0 4 13.40 13.40
86 Susan Fears Cumbria 2 B 1 0 4 13.32 13.32
87 Sandra Cairns County Durham 2 B 3 0 4 13.22 13.22
88 Billie Auzins Surrey 2 B 2 1 4 11.98 12.98
89 Hayley Selman Staffordshire 2 B 1 0 4 12.90 12.90
90 Ali Schofield County Durham 2 B 1 0 4 12.86 12.86
91 Karen Tiller Gwynedd 2 B 2 0 4 12.79 12.79
92 Jane Brownley Gwynedd 2 B 3 0 4 12.21 12.21
93 Julie Tate Gwynedd 2 B 1 0 4 12.05 12.05
94 Thelma Williams Gwynedd 2 B 1 0 4 12.03 12.03
95 Chloe Artiss Kent 2 B 3 0 4 11.88 11.88
96 Sandra MacLean Gwynedd 2 B 1 0 4 11.77 11.78
97 Joanna Birch County Durham 2 B 2 0 4 11.31 11.31
98 Jayne Webb Suffolk 2 B 1 0 4 10.13 10.13

This page is maintained by Mike Stephenson for the B.D.O.